Zapiski o Wełniaczkach czyli szydełkowych misiach oraz innych robótkach szydełkowo - drucianych, wykonanych w mojej pracowni Niebieski Kot.
poniedziałek, 11 maja 2009

Szydełkowanie poncho trwa...Staram się w każdej wolnej chwili wydziergać chociaż jeden kwiatuszek. Mam ich już 68. Według opisu ma być ich 105, więc troszke ich jeszcze muszę zrobić. Coś mi się jednak wydaje, że wyszydełkuję dodatkowy rządek kwiatków, aby poncho było dłuższe, bo sześć rządków to będzie chyba za krótko. Zobaczymy. Może też do szerokości dołożę po kwiatku. Przeraża mnie tylko chowanie niteczek, które jest niestety nieuniknione. Poniżej fragmenty robótki :)

fragment szydełkowego poncho

szydełkowe poncho w kwiatki - fragment

poncho z kwiatków

Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda mi się pokazać Wam końcowy efekt.

Dobrej nocki :)

 

wtorek, 05 maja 2009

Dzisiaj chciałam skrobnąć kilka słów na temat spódnicy którą skończyłam szydełkować jakiś czas temu. Obiecywałam zrobić jej zdjęcia i pokazać. Jest to spódnica wydziergana według wzoru o którym pisałam tu , tu i tu. Ta pierwsza nie bardzo mi wyszła. Zostawiłam ją sobie jako wzór do następnej. Na tę drugą kupiłam Sonatę w kolorze gorzkiej czekolady. Jej skład: 70% bawełny i 30% wiskozy. Jeden motek ma 100g i 294 m. Jest wydajna. Kupiłam 5 motków, ale zużyłam niecałe 4, chociaż troszkę wydłużyłam wzór pośrodku spódnicy. I rzeczywiście tak jak pisała Edi-bk najlepsza na spódnicę jest bawełna. Znacznie lepiej się układa. Jest bardziej lejąca. Tą drugą wydziergałam znacznie szybciej od pierwszej. Pewnie dlatego, że już znałam wzór. Teraz jestem zadowolona z końcowego efektu. Jedno co mi troszkę przeszkadza, to lekko skęcający się wzór pośrodku.  Przy kolejnej [jeśli taka powstanie] spróbuję wbijać szydełko oczko wcześniej. Może wtedy wzór wyjdzie prosto. Czasami zastanawiam się czy to co jest opisane w gazetkach, to faktycznie jest potem na zdjęciach. Wydaje mi się, że opisy nie są ich dokładnym odzwierciedleniem. Skończona spódnica powinna mieć 40 cm długości. Gdyby taka faktycznie była, to nie mogłaby tej pani ze zdjęcia sięgać za kolana [chyba że ma bardzo krótkie nogi ;)]. Raczej jest to niemożliwe. Chyba, że zamiast słupków były szydełkowane podwójne słupki. Kolejną może spróbuję właśnie podwójnymi słupkami i zobaczymy co mi wyjdzie. Ale wracając do mojej spódnicy. Jej długość ma 65 cm. Robiłam ją szydełkiem nr 4. Muszę jeszcze podszyć jakąś podszewką. Na zdjęciach pozuje moja siostra i mój kotek Piracik. Jemu chyba bardzo przypadła do gustu. Przy okazji chciałam podziękować za miłe komentarze i dobre rady: Edi-bk, isia 511, Persjanka, Jolad6, kaga 104. A teraz zdjęcia:

szydełkowa spódnica w kolorze gorzkiej czekolady

zbliżenie szydęłkowej spódnicy

spódnica wydziergana szydełkiem z Sonaty

szydełkowa spódnica z Sonaty

spódnica zrobiona szydełkiem z brązowej Sonaty

szydełkowa spódnica w kolorze gorzkiej czekolady

spódnica wykonana szydełkiem

szydełkowa spódnica

prześwietlone zdjęcie spódnicy

szydełkowy wzór spódnicy

Pirat na spódnicy

kotek na szydełkowej spódnicy

kot na szydełkowej spódniczce

Tyle na teraz, miłego dnia :)

 

niedziela, 03 maja 2009

Obiecałam ostatnio pokazać co aktualnie dziergam. Przeglądałam jakiś czas temu gazetki z wzorami. Nie szukałam czegoś konkretnego. Tzn. było tylko jedno kryterium wyszukiwania. Robótka miała być zrobiona z niewielkiej ilości włóczki. Z prostej przyczyny. Jakiś czas temu kupiłam dwa moteczki akrylu w kolorze pomarańczowym i jest go za mało aby wydziergać coś większego. Tak więc wybór padł na asymetryczne kwieciste poncho z Małej Diany extra: zeszyt 2/2008.  Szydełkuje się go z elementów - kwiatuszków. Pojedynczy kwiatek powinien mieć wg oryginału ok. 8,5 cm średnicy. Zrobiłam próbkę z pomarańczowego akrylu Elian lusy 50 gr. 260 mt. Ponieważ włóczka ta jest bardzo cieniutka, to mój kwiatuszek miał średnicę 4 cm, a więc dwa razy mniejszą od tego w gazetce. Obawiałam się, że może tych dwóch moteczków braknąć na całość. Poszperałam w swoich włóczkowych zapasach i znalazłam duży motek bawełny w kolorze gorzkiej czekolady. Zaczęłam od początku szydełkować, tym razem podwójną nitką: pomarańczowego akrylu i tej brązowej bawełny. Teraz pojedynczy kwiatek ma średnicę 6,5 cm. Według opisu w gazetce powinnam zrobić 105 kwiatków.  Będę jednak chyba musiała zrobić ich troszkę wiecej ze względu na mniejszą średnicę. Zobaczę  w trakcie dziergania. Poniżej zdjęcia początku robótki.

Na pierwszym są kwiatki  wydziergane z akrylu. 

szydełkowa próbka

Na drugim jest kwiatek wydziergany z podwójnej nitki: akrylu i bawełny.

szydełkowe kwiatki

A na tym są sfotografowane dwa kwiatki dla porównania wielkości.

kwiatek zrobiony szydełkiem z podwójnej nitki

A tu jest zdjęcie poncho z gazetki.

zdjęcie wzoru szydełkowego poncho

Może niebawem uda mi się je skończyć. Zobaczymy. Póki co mam dopiero 25 kwiatków.

Miłej niedzieli :)

 

sobota, 02 maja 2009

Dzisiaj ponownie zamieszczam archiwalne zdjęcia moich szydełkowych zwierzaczków. Nie znaczy to, że nic aktualnie nie dziergam. Właśnie zaczęłam szydełkowe poncho, ale o tym może wieczorem napiszę i pokażę conieco. No i skończona spódnica czeka już długo na swoją prezentację. Ale to w niedzielnym wpisie :) A teraz archiwum:

myszka zrobiona szydełkiem

mała mysz zrobiona szydełkiem

myszka-breloczek zrobiona szydełkiem

mały jamniczek wykonany szydełkiem

zajączek wykonany szydełkiem z akrylowych włóczek

Miłego dnia :) 

piątek, 01 maja 2009

No i mamy maj :) Słońce świeci cudnie za oknem. Mój kot wyleguje się na parapecie grzejąc swoje futerko w promieniach słonecznych. Pogoda wprost wymarzona na wszelakiego rodzaju wyjazdy, spacery itp. Może też się gdzieś później wybiorę. Póki co, poszperałam troszkę w swoim zdjęciowym archiwum i znalazłam jeszcze kilka szydełkowych myszek. Poniżej je zamieszczam. Takie małe myszki są idealne do dziergania. Robi się je bardzo szybko, wykorzystując resztki włóczek, których zawsze jest pełno. No i są bardzo ładne. Można im przyszyć oczka z koraliczków bądź tylko wyszyć. A potem mogą być malutką maskotką lub breloczkiem do kluczy, ozdobą plecaka itp. 

myszka wykonana szydełkiem

myszka wykonana szydełkiem i ozdobiona koraliczkami

myszka wykonana szydełkiem z akrylowej włóczki

myszka wykonanana szydełkiem z doczepioną zawieszką

Jutro kolejne archiwalne zdjęcia szydełkowych zwierzaczków.

Miłego i słonecznego dnia Wam życzę :)

Zakładki:
A to inne moje blogi dotyczące rękodzieła
BLEIKUR pracownia: mają w ofercie oryginalne guziki a także akcesoria do filcowania.
Czasem się przydaje
Dla miłośników psiaków i kotów
Kulinarnie
Obcojęzyczne na temat dzierganych robótek :)
Sklepy z włóczkami i dodatkami
Tu zaglądam

Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes